تبلیغات
مسجد ما - رائفی پور | چرا ولایت فقیه؟
مسجد ما
قایقی باید ساخت...
بسم الله الرحمن الرحیم
وب نوشتی کوچک با نیتی بزرگ، خدمت به دین. امید است این مطالب قدمی کوچک باشد برای نیل به سوی آگاهی بیشتر و عمیق تر و جرقه ای
برای ذهن های آماده...

رائفی پور | چرا ولایت فقیه؟

پنجشنبه 19 شهریور 1394

نویسنده: رضا کدخدایی | طبقه بندی:حکایت، چند رسانه ای، خاورمیانه، انقلاب، 

بسم الله الرحمن الرحیم

کلیپ خیلی جالبی از استاد رائفی پور دیدم در مورد ولایت فقیه، و شاید چون برای خودم هم این سوال بود، واقعا خوشم اومد و به قول معروف بهم چسبید!
این کلیپ رو می گم:


برای راحتی بیشتر شما  تصمیم گرفتم حرفای توی ویدیو رو بنویسم، اگه نخواستید ویدیو رو هم ببینید می تونید متن رو بخونید. 
متن ویدیو رو تو ادامه مطلب نوشتم. 

امام خمینی: اینایی که می گن دیکتاتوری نمی دونن اسلام چی هست! فقیه اسلام رو نمی دونن، فکر می کنن ما هرفقیه ای هرچی هم فاسد باشد؛ این حکومت [ به او ولایت می دهد] فقیه اگر پاش رو اینطور بگذارد، اگر یک گناه، صغیره هم بکند, از ولایت ساقط است؛ مگر ولایت یک چیر آسونی است که بدن دست هرکس!!

رائفی پور: اساساً جمهوری اسلامی آمده تا مردم را برای ظهور تربیت بکنه. یک اصل اساسیه! مردم مسلمان ما در ایران به این نتیجه رسیدن که بدون ولی معصوم نمی تونن زندگی بکنن. ببینید ما قبل از انقلاب ژاندارم آمریکا تو منطقه هستیم روی پروژه دو ستونی نیکسون قراره ستون و پایه نظامی غربی ها تو منطقه باشیم؛ بهترین روابط رو با کشور ها منطقه داریم وَ... وَ های فراوان! 
اما چه می شه که مردم ایران به این نتیجه میر سن که اینها براشون نون و آّب نمیشه! مرد ایران میان اعلام می کنن که آقا ما ولی معصوم می خوایم. و اصلا نگاهشون به انقلاب امام حمینی یک نگاه منجر به ظهور و منتجِّ به ظهوره. شما چه استنباطی دارید از شعار «خدایا، خدایا تا انقلاب مهدی از نهضت خمینی محافظت بفرما»!؟ این هدف اصلی این انقلاب رو داره نشون میده! مردم گفتن خدایا حجت خودت رو بفرست. اما خدا نمی فرسته! چرا چون باید قبلش آزمایش بگیره! یازده مرتبه قبلش حجتش رو بفرسته چی شده! مردم چه گلی به سر اون بزرگواران زدن! اینجاست که کانه یک دیالوگی بین مردم و مردم منتظر برقرار میشه که خب الان چیکار کنیم؟ اینجاست که خدا پاسخ میده که،خب بیاید حسن نیت تون رو به دین اثبات کنید! شما جز اینه که امام رو برای این میخواید که دین من خدا رو بهتر بفهمید؟ جز اینه که امام معصوم رو برای این میخواید من خدا رو بهتر بشناسید؟ خب حلال محمد حلال الی یوم القیامت و حرام  محمد حرام الی یوم القیامت! دین که ثابته، مشخصه! شما فکر کردید امام زمان بیاد مثلا-نعوذ بالله- اجازه میده مردم مثلا عرق بخورن، امام زمان بیاد مثلا حکم زنا رو عوض میکنه؟ اما زمان بیاد احکام شریعت رو جابجا می کنه؟ نه خیر! جریان همان اتفاقی است که در زمان حضرت ادریس می افتد ، حضرت ادریس مردم رو به خدا فرا می خواند مردم گوش نمی کنن؛ حضرت ادریس از خدا طلب می کند که او رو از اینها بگیره! همانطور که حضرت موسی خواست و فرمود "ففرق بیننا و بین القوم الفاسقین" که بین من و برادرم و این مردم فاسق فاصله بیانداز. همانطور که حضرت امیر فرمود منو از اینها بگیر!ببینید همانطور حضرت ادریس این رو از خدا می خواد و خداوندحضرت ادرسی رو می گیره.
پس از گذر زمان و گرسنگی بسیار زیاد وسختی های زیادو رنج زیادی که اینها میکشن فقهایی بین اینها به ظهور می کنند که میگن بابا ما برا چی به این بدبختی افتادیم! یه خاطر اینکه با دست خودمون ولی خدارو پس زدیم! ادریس رفته خدای ادریس که هست! اصلا ادریس برا خدا رفت! دین ادریس که هست! حضرت ادریس میگفت خوبی کنید به مردم، می گفت حق مردم رو ادا کنید، حضرت ادریس میگفت دروغ نگویید ،زنا نکنید و امثال اینگونه مسایل احکام. اینجاست که توبه کردند و رجوع کردند به سمت دین. چون صادقانه توبه کردند و رجوع کردند به سمت دین، خدا به حضرت ادریس فرمان داد گفت برگرد که اینها واقعا دارن دین رو میخوان. حضرت علی میگه وقتی تو جنگ ها خدا صدق نیت مون رو میدید امدادالهی اش رو میرسوند. اینطور نبود که از همون ابتدا از قبل جنگ ما همینطور بریم. نه خیر!  خداوند صدق نیت مارو می دید، می دیدکه با نداشتن سلاح با توکل به او اومدیم جلو. به بهشت او، جهنم او، به قیامت او، به امداد او،به نوکل او، به کمک او، ایمان داریم.پس کمکمون کرد. ما برای حسن نیت امون به خداوند متعال  و امام اش سراغ فقها رفتیم. این رو از کجا آوردیم؟ از سیره انبیا الهی، از قرآن آوردیم. مثلا همین آیه 34 سوره مائده، رجوع کنید و ببینید چی می گه:
إِنَّا أَنزَلْنَا التَّوْرَاةَ فِیهَا هُدًى وَنُورٌ یَحْكُمُ بِهَا النَّبِیُّونَ الَّذِینَ أَسْلَمُواْ لِلَّذِینَ هَادُواْ وَالرَّبَّانِیُّونَ وَالأَحْبَارُبِمَا اسْتُحْفِظُواْ ... مائده﴿۴۴﴾
در این آیه همونطور که نگاه می کنید خیلی واضح می فرماید ما تورات را که در آن هدایت و نور است نازل کردیم پیامبرانی که تسلیم تورات بودندبر اساس آن برای بهودیان داوری می کردند ولاحبار و ربانیون، و یکسری علما و فقهایی که در میان یهودیان بودند، این برا زمانایی که دست اینا از پیامبران بریده می شه. بنی اسرائیل در برهه هایی پیامبر نداشتن، ایام فطرت بوده، یعنی هیچ پیامبری برشون نازل نمیشده، در چنین مواقعی بنی اسرائیل رجوع می کردن به کسایی که بیش از خودشون دین رو می فهمیدند، ببینید در همین آیه اشاره شده. اشاره میکنه و ربانیون و احبار یعنی اون دانشمندان الهی مسلک، اون عالمای خودشون اون فقهای خودشون، اون مجتهدای خودشون برن که چی؟ بما استحفظوا کتاب الله  به اون می زان که از کتاب الهی سر در میارن می فهمند بیان برای مردم دین رو بگن، خب خدایا ما می خوایم حسن نیتمون رو نشون بدیم به دین ما باید برین سراغ کسایی که بهتر از ما دین رو می فهمند. این دقیقا همون کاری بود که ما کردیم و رفتیم سراغ فقهامون رفتیم سراغ مجتهدینمون گفتیم شما بیشتر از ما دین رو می فهمید. بیاید بگید چه باید بکنیم؟ تو خیابون باید بریزیم؟ چشم. خون باید بدیم؟ چشم. تحریم اقتصادی تحمل کنیم چشم، هیچ ایرادی نیست. اینارو برای خودمون داریم تحمل می کنیم. ما میدونیم این راه ظهوره و تنها راه ظهوره.ایرادی نداره. ما اومدیم اینجا؛ بگید چه باید بکنیم؟ فقها جمع شدن اینجا حالا شما اسمشو میزاری مجلس خبرگان و یک نفر رو از بین خودشون انتخاب کردن. اصلا ما گفتیم یکنفر رو از بین خودتون انتخاب بکنید و او رو بگذارید به عنوان حاکم به عنوان ولی وهر چه او بگه شما گوش بکنید، ما هم گوش می کنیم. در خانه اگر کس  است یک حرف بس است.
امام خمینی و امام خامنه ای
قرائت نامه امام [خمینی] به رییس مجلس خبرگان: باید کسی رو انتخاب بکنیم که حیثیت اسلامی مون در جهان سیاست دفاع بکند. من از ابتدا معتقد بودم و اصرار داشتم که شرط مرجعیت لازم نیست، مجتهد عادل مورد تایید خبرگان محترم سراسر کشور کفایت می کند.
گوینده خبر اول: با مشخص شدن نظر خبرگان درباره ی انتخاب یک به رهبری نظام و جانشینی امام مباحث خبرگان به نقطه ی بسیار حساسی می رسد.
گوینده خبر دوم: چند تن از خبرگان ملت نام آیت الله خامنه ای را به زبان می آورند. ظاهراً تعدادی از خبرگان از واقعیاتی خاص مطلع هستند که دیگران از آن ها اطلاعی ندارند.
گوینده خبر اول: جلسه خبرگان در آستانه لحظه بسیار حساس رای گیری درباره ی رهبر انقلاب و جانشین امام خمینی قرار دارد. ناگهان یک نفر به مخالفت برمی خیزد:
آیت الله خامنه ای که مخالف است: ببینید آقا، من... من در بحث... آقا من در بحث... من به هر حال مخالفم!
گوینده خبر اول:: به رغم اصرار آیت الله خامنه ای رای گیری برای اعلام نظر خبرگان منتخب ملت برای جانشینی ایشان برای رهبر کبیر انقلاب برگذار می شود.
آیت الله مشکینی در انتهای مجلس: خدارو هم شکر گذاریم که ختم به خیر شد و دنیای امروز ایشان را شناخته اند و یک فرد لایقی که از ابتدا با اسلام بوده و با امام بوده و قابل سازش با استکبار نبوده و امید دشمنان ما با این انتخاب به نظرم -انشاءالله- به نا امیدی خواهد کشید و آخرش هم که اونجوری که امیدوارم رضایت بقیه الله اعظم -ارواحنا فداه- رو جلب کرده باشیم.
بیعت یادگار امام با جانشین امام:خدا انشاءالله شما رو برای ما نگه بداره و از دیروز هم که حضرت عالی از طرف خبرگان تعیین شدید و رهبری همه مارو به عهده گرفتید ما  این واقعه برامون تسکین بسیار خوبی بوده ما صمیمانه در خدمت شما هستیم و عاشقانه حاضریم هر کاری داشته باشید انجام بدیم. به حمد الله دشمنان ما کور شدند و دیدند پس از چند ساعت این مملکت رهبر پیدا کرد، رهبری مثل شما. کا به فتوای امام شما رو ولی خدامون می دونیم و لحظه از تایید و تکریم و سایر چیز هایی که وظیفه مون هست در مورد شما انجام بدیم کوتاهی نخواهیم کرد. خدا -انشاءالله شما را برای ما نگه دارد.
گوینده خبر اول: مراجع عالی قدر و علمای اعلام با ارسال پیام های ویژه این انتخاب را زمینه ساز استمرار و تداوم  سیره ی عملی و نظری امام روح الله توصیف می کنند. مردم نیز از اقصی نقاط کشور برای بیعت با جانشین امام خمینی راهی تهران شده اند.
آیت الله خامنه ای: یه خدا پناه بردم من همون روز. همون روز شنبه قبل از مجلس خبرگان من به خدای متعال عرض کردم با تضرع با توجه، با التماس که پروردگارا چون ممکنه، به عنوان عضوی از مجموعه به من توجه بشه برای این مسئولیت من خواهش می کنم؛ که اگر این اندکی برای دین من و آخرت من ممکنه زیان داشته باشه تو که مدبر امور هستی و مقدر امور هستی ترتیب امور رو جوری قرار بده که پیش نیاد. و واقعا از ته دل می خواستم که نشه. خب محلس خبرگان برادرانی که اونجا بودن ملاحظه کردند، فرمودند، خضرت آیت الله مشکینی، بحث هایی پیش آمد، حرف هایی زده شد و بالاخره با این انتخاب منتهی شد و من تلاش کردم که نشه؛ در خود مجلس من تلاش کردم، کوشش کردم، بحث کردم که این کار انجام نگیره. 
حالا که این بار روی دوش من گذاشتند؛ آنچنان که خدای متعال توصیه فرموده به پیغمبرانش که می فرماید «خذها بقوهٍ» من این رو با قوّت خواهم گرفت.این مسئولیت رو از خدا استمداد کردم و باز هم استمداد می کنم و هر لحظه و هر آن در حال استمداد از پروردگار هستم برای اینکه این مسئولیت رو تا آنجایی که در وسع منه ،و تکلیف هم بیش از وسع نیست، با قدرت و با قوت، با حفظ شأن بالای این مقام تسلّم کنم و حفظ کنم و انجام بدم.
رائفی پور: قبول می کنیم .اون شورا به این نتیجه رسیده این آقا فقیه جامع الشرایط، مجتهد جامع الشرایط باشه و هرچی حکم می کند  ما هم گوش می کنیم، چشم. 
این رو از کجا بیرون کشیده؟ از فقه مون. اونچه که  صاحب عروه از کتابش آورده که فکر کنم صفنخه 57 ـه که اشاره می کند، حتی اگر یک نفر حاکم شد از میان فقها، حتی افرادی بودند که از لحاظ فقهی از او بالاتر بودند، اما حما حکمی که اون فرد که حاکم است می دهد، اون باید اجرا شود. برای اینکه شلم شوربایی می شه! برای اینکه هرج و مرج می شه! 
ما رفتیم گفتیم چشم وحالا آن آقا به ما گفتش بجنگید، گفتیم چشم و فرمود خرم شهر آزاد بشه گفتیم چشم، آزاد شد ، بعد فرمود خرمشهر رو خدا آزاد کرد گفتیم ما هم ادعایی نداریم این وسط! ما اصلا برای خدا سراغ شما اومدیم! وگرنه حب و بغض خاصی نسیت به چهره یک فرد نداریم ! نسبت به فردی که یک انسانی است مثل بقیه!نه خیر! ما سراغ این علمامون رفتیم چون بهتر از ما دین رو می فهمیدندو ولایت فقیه یعنی این و فقیه یعنی کسی که خودش از همه بیشتر از خدا می ترسد، اصلا نمی تواند یک فقیه و یک مجتهد جامع الشرایط دیکتاتوری به وجود بیاورد!
امام خمینی، ولایت فقیه
امام خمینی: اینها که می گن دیکتاتوری پیش می اد و نمی دونم این مسائل پیش میاد، اینا نمی دون که حکومت اسلامی حکومت دیکتاتوری نیست! مذهب اصلا مقابل اینها ایستاده اسلام مقابل دیکتاتورها ایستاده است و ما می خواهیم که فقیه باشد که جلوی دیکتاتوها را بگیرد که نگذارد رییس جمهور دیکتاتوری کند، نگذارد نخست وزیر دیکتاتوری کند ،نگذارد رییس مثلا لشگر دیکتاتوری کند، نگذارد رییس ژاندارمری دیکتاتوری بکند. کسی که زندگی  یک زندگی عادی دارد و نمی خواهد این مسایل را. دیکتاتوری می خواهد برای چی بکند؟ حکم فرمایی تو کار نیست در اسلام!
رائفی پور:  علاوه بر این عقل جمعی فقها هم جلوی انحراف رو می گیره، همین چند سال پیش، یکی از مجتهدین یک نظر شازّی* پیرامون روزه داد. شما دید عموم فقها و مراجع ما در درس های خارجشون نسبت به این مسئله واکنش نشون دادن.
مَثلِ ما مَثلِ کودکان بازیگوشی بود که میزدن لامپ تبر برق رو می شکستند و گویی این بچه ها تربیت نشدن و از نور خوششون نمیاد. از ظلمت انگار خوششون میاد. اون لامپ رو شکستند، خودشون تو تاریکی میخورن زمین، دست و پاشون می شکنه! امانمی فهمند!
عقلایی بین اهالی اون محل پیدا شدن و گفتن، رفتن اداره برق، رفتن شهرداری، گفتن: آقا جان، این بچه ها نمی فهمیدند و ما باهاشون صحبت کردیم خالا فهمیدن که داشتن اشتباه می کردن. این چند وقتی که اینها هیچ کسی بالا سرشون نبود، هیچ نوری نداشتن اذیت شدن، بیاید دوباره لامپ رو بزنید.
گفتن: نمی شه! اداره برق گفتش که یازده بار بهترین پروژکتور ها رو اونجا زدم، بچه هاتون زدن شکستن! بچه های شما بی تربیت اند؛ نور رو دوست ندارند. اساساً با نور مشکل دارند.
اینها ریش گرو گذاشتند، گفتند: قول می دیم؛ ما جلوشون رو می گیریم؛ دیگه اینکار رو نکنند. تربیتشون کردیم! 
اداره برق گفت: من پروژکتور نمی ارم! چون ممکنه بشکنه، ریسکش بالاست. چون این آخرین لامپ پروژکتور ماست! 
گفتن: چه می کنی؟ 
گفت میام یه لامپ 50 یزنم، لامپ 100 میزنم. درسته تفاوت بین لامپ 50 و 100 و پروژکتور خیلی زیاده! اما جنسشون از جنس نوره. هر کسی که نور دوست داره همونقدر که از نور خوشش میاد، از اون لامپ 100 هم حوشش میاد. با فرض این و قبول اینکه بله، مثل یک پروژکتور نمی تونه، نور افکنی بکنه و راهگشایی بکنه.
بعد این عقلا گفتند که آقا تا کی ما باید این لامپ 100 سر بکنیم؟ که بعدش اون پروژکتور رو به ما میدید؟ 
گفت: اکر به شما بگم کی پروژکتور رو میدم، دوباره نفاق پیشه می کنید، سنگاتون رو پشتتون قایم می کنید و وقتی او را آوردیم، دوباره او را می زنید می کشید. می شکنید اون لامپ رو. من هر موقع تشخیص دادم که بچه های شما با نور مشکلی ندارند و حسن نیتشون رو با این لامپ 100 نشون میدن به حدا، اونموقع است که من دوباره پروژکتور رو میام و نصب می کنم.
مثال امامت و نبود ولی معصوم و رجوع به فقها و مراجع مجتهدین مثال همین داستان بود در غیبت است که منافقان رو میشوند. در غیبت است که این غده های چرکین بروز می کنند و می ریزند بیرون ذات خودشون رو نشون میدن و شما فکر کردین امام زمان قیام بفرمایند با اسرائیل صلح میکند؟ اگر پدر بزرگوارشون، امید المومنین صلح می کرد با چنین جنایتکارایی پس ایشون هم صلح می کند! 
او شبیه ترینِ افراد در صورت، سیرت و سیره ، در باطن، چهره و عملکرد به پیامبره! فلذا اگر مردمی امروز کنار اسرائیل کوتاه بیان و بپذیرند اسرائیل رو، امام زمان هم بیاد، اسرائیل رو میپذیرند و او رو تنها خواهند گذاشت.
رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای: گاهی سردمداران صهیونیستی، مارو تهدید هم می کنند، تهدید به حمله ی نظامی می کنند! اما به نظرم خودشون هم می دانند و اگر نمی دانند بدانند که اگر از آنها غلطی سر بزند، جمهوری اسلامی، تل آویو و حیفا رو با خاک یکسان خواهد کرد.
رائفی پود: اساساً ولایت فقیه یک ایده ی مترقی برای ظهور است برای همین هم هست که صهیونیست ها باهاش مشکل دارند. چرا با عربستان مشکل ندارند!؟ اونا نماز نمیحونن؟ اونا حج نمیرم؟ اونا روزه نمی گیرن؟ اونا،کسی که منشاء اصلی و سر منشاء و سر منبع اصلی این تفکر تکفیره! 
چرا با اسلام قبل از انقلاب ما کاری نداشتن؟ قبل انقلاب شما مردم روزه نمی گرفتید؟ نماز نمیخوندید؟ حج نمی رفتید؟[چرا می گرفتید!]
نه با سیستمی کار دارند که از دل اون اسلام ظهور شکل بگیره! این خطر ناکه! ولایت فقیه آمده است تا پس از اون امام زمان( علیه السلام) بیاید.

نظرات() 
qplSheer
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 01:27 ب.ظ
http://7realonlinecasinos.com/ - play casino caesars casino online <a href="http://7realonlinecasinos.com/">san manuel casino</a>
nnuSluSh
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 11:37 ق.ظ
http://usaonline-casino.us.org/ - gambling sites gambling online <a href="http://usaonline-casino.us.org/">casino play</a>
mmiOxila
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 10:44 ق.ظ
http://pharmcilisa.com/ - generic brand of cialis cialis 20mg <a href="http://pharmcilisa.com/#">cheap generic cialis</a>
hhdreemy
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 05:05 ق.ظ
http://cialonlinesja.com/ - best place to buy cialis online tadalafil online <a href="http://cialonlinesja.com/#">buy cialis online in australia</a>
hqzAdesy
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 04:25 ق.ظ
http://gogogeneric.com/ - cvs pharmacy generic viagra generic tadalafil <a href="http://gogogeneric.com/#">best online pharmacy for generic viagra</a>
cialis no prescription
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 08:08 ب.ظ
MaricelaGord buy cialis cialis prescription bijwerkingen cialis once a day [url=http://www.buyscialisrx.com/]generic cialis online[/url]
nndMaick
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 12:51 ب.ظ
http://cialiisensf.com/ - buy cialis uk generic viagra review <a href="http://cialiisensf.com/#">where to buy real viagra cialis online</a>
vtdStami
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 07:45 ب.ظ
http://1cialisehds.com/ - buy cheap cialis online no prescription viagra substitute <a href="http://1cialisehds.com/#">where can i buy cialis online safely</a>
http://triviagra.com
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 05:57 ب.ظ
sildenafil online foro http://triviagra.com how much sildenafil to overdose generic viagra without a doctor prescription what happens when you give a lawyer viagra
kkltoori
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 04:38 ب.ظ
http://buycialensf.com/ - buy cialis 5mg online canada uk viagra <a href="http://buycialensf.com/#">buy cialis tadalafil</a>
byhSheer
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 01:27 ب.ظ
http://buyviagenonline.com/ - buy viagra online without prescription buy brand viagra <a href="http://buyviagenonline.com/#">buy cheap viagra on line</a>
bfsSluSh
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 11:32 ق.ظ
http://xxxcialisgt.com/ - online cialis cheap tadalafil citrate <a href="http://xxxcialisgt.com/#">buy cialis online reviews</a>
cheap cialis 10mg
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 03:22 ق.ظ
xcbgxsc donde comprar tadalafil en panama http://cialissom.com/ cialis 10mg [url=http://cialissom.com]lowest price for cialis 5 mg[/url] verträgt sich tadalafil
mit alkohol
cheap viagra canadian pharmacy
شنبه 31 فروردین 1398 05:05 ق.ظ
can you take sildenafil with muscle relaxers order viagra
online cheap can i take cozaar and viagra.
http://cialislet.com/
جمعه 30 فروردین 1398 10:02 ب.ظ
viagra and tadalafil which one is better [url=http://cialislet.com/]generic Cialis[/url] wie gefährlich
ist cialis.
bgdOxila
جمعه 30 فروردین 1398 08:18 ب.ظ
http://buyviagaraonline.com/# - safest place to buy generic viagra online online generic viagra <a href="http://buyviagaraonline.com/#">best place to buy viagra online canada</a>
bbireemy
جمعه 30 فروردین 1398 02:34 ب.ظ
http://onlineviagriabuy.com/# - best cialis prices online tadalafil reviews <a href="http://onlineviagriabuy.com/#">cialis 20mg buy online</a>
avtAdesy
جمعه 30 فروردین 1398 01:53 ب.ظ
http://onlinevirgargeneric.com/# - buying viagra online forums viagra generic <a href="http://onlinevirgargeneric.com/#">best place to order viagra online</a>
vvsMaick
پنجشنبه 29 فروردین 1398 10:27 ب.ظ
http://genericviragaonline.com/# - is viagra available in generic tadalafil 20mg <a href="http://genericviragaonline.com/#">online pharmacy canada generic viagra</a>
btgAnype
پنجشنبه 29 فروردین 1398 05:22 ب.ظ
http://buyviagricxr.com/index.html - buy cheapest viagra generic viagra sildenafil <a href="http://buyviagricxr.com/index.html">where can i buy viagra without a prescription</a>
bbtcoike
پنجشنبه 29 فروردین 1398 09:30 ق.ظ
http://onlineviagenfox.com/# - best place to buy viagra online tadalafil generic <a href="http://onlineviagenfox.com/#">buy cheapest generic viagra online</a>
byjStami
پنجشنبه 29 فروردین 1398 07:25 ق.ظ
http://canadabuyeds.com/ - buy female viagra order cialis <a href="http://canadabuyeds.com/#">buy viagra online cheap</a>
generics cialis online
پنجشنبه 29 فروردین 1398 03:41 ق.ظ
when does the patent expire on tadalafil [url=http://genericalis.com]best price on cialis 20mg[/url] tadalafil 2
5 mg lilly
vavtoori
پنجشنبه 29 فروردین 1398 02:15 ق.ظ
http://cheapvirgaraonline.com/# - buy generic viagra online fast shipping real viagra <a href="http://cheapvirgaraonline.com/#">where can i buy generic viagra online safely</a>
badSheer
چهارشنبه 28 فروردین 1398 11:11 ب.ظ
http://genericvigaria.com/# - canadian generic viagra cialis online pharmacy <a href="http://genericvigaria.com/#">when will viagra go generic in the united states</a>
mmireemy
چهارشنبه 28 فروردین 1398 12:41 ب.ظ
http://onlinecilkrd.com/ - purchase cialis online cheap online cialis <a href="http://onlinecilkrd.com/">safe cialis online</a>
gttAdesy
چهارشنبه 28 فروردین 1398 11:39 ق.ظ
http://greengenericjen.com/ - 200 mg generic viagra order cialis <a href="http://greengenericjen.com/">generic viagra in canada</a>
lllMaick
سه شنبه 27 فروردین 1398 08:09 ب.ظ
http://cheapnowaaaa.com/ - cheap viagra 100mg tablets cheap viagra <a href="http://cheapnowaaaa.com/">cheap viagra 100mg online</a>
hhaAnype
سه شنبه 27 فروردین 1398 01:04 ب.ظ
http://genericcilaken.com/ - when is generic cialis available in us buy tadalafil <a href="http://genericcilaken.com/">when will cialis generic be available</a>
buy sildenafil
سه شنبه 27 فروردین 1398 12:26 ب.ظ
metoprolol and sildenafil http://www.viagrabs.com/ buy sildenafil.
mixing viagra and zoloft.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :